Bramy szybkobieżne w połączeniu z innymi bramami

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają bramy szybkobieżne, możemy je konfigurować z innymi bramami przemysłowymi. Praca w połączeniu dwóch lub kilku bram (w tzw. śluzie) to rozwiązanie idealne dla pomieszczeń o kontrolowanych parametrach czystości – przemysłu spożywczego, elektronicznego, laboratoriów czy przemysłu farmaceutycznego.


Czym jest śluza i jakie kombinacje bram można z powodzeniem stosować w przemyśle?

Śluza to zamknięta przestrzeń przeznaczona do przemieszczania ludzi lub towarów z pomieszczeń o różnych klasach czystości, zaopatrzonych w dwoje lub więcej bram (drzwi), z których tylko jedne mogą być w dowolnym momencie otwarte.Bramy programuje się w sposób pozwalający na otwarcie w danym momencie tylko jednej bramy. Nie ma zatem możliwości, aby w tym samym czasie otwarte były wszystkie bramy pracujące w śluzie.

W pomieszczeniach o kontrolowanych parametrach czystości istotne jest zredukowanie przepływu powietrza. Przed doborem bramy szybkobieżnej (lub bram), należy określić pomieszczenie o wyższej klasie czystości, które będzie wyposażone w specjalny układ filtrów umożliwiający nawiew jałowego powietrza i zapewniający nadciśnienie w stosunku do pomieszczeń przylegających.

Dwie bramy szybkobieżne w pomieszczeniu czystym, typu „cleanroom”

Pomieszczenia czyste tzw. „cleanroom” to pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych, gdzie istotne jest zredukowanie przepływu powietrza między dzielonymi pomieszczeniami, a w szczególności eliminacja wszelkich zanieczyszczeń (kurz, bakterie, opary chemiczne). W tym celu utrzymywane jest nieznacznie podwyższone ciśnienie atmosferyczne – w przypadku niewielkich nieszczelności powietrze tylko wypływa na zewnątrz (dotyczy m.in. pomieszczeń laboratoriów mikrobiologicznych, transplantologicznych, sal operacyjnych, pomieszczeń produkcji leków, półprzewodników itp.).

brama szybkobiezna dynaco w sluzie z druga brama szybkobiezna
Dwie bramy szybkobieżne w śluzie

brama szybkobiezna w sluzie z brama szybkobieznaDwie bramy szybkobieżne w śluzie znajdują zastosowanie w tych sektorach przemysłu, gdzie kluczowe jest zachowanie pomieszczeń w hermetycznej czystości (np. produkcja leków). W pomieszczeniach o wyższej klasie czystości stosuje się  podwyższone ciśnienie, tzw. „nadciśnienie”, które przy każdorazowym otwarciu bramy szybkobieżnej „wypycha powietrze”, nie pozwalając na przedostanie się żadnych zanieczyszczeń z pomieszczenia o niższej klasie czystości. Tym samym, w pomieszczeniu o wyższej klasie czystości utrzymywana jest wymagana przepisami higiena. Schemat prezentuje pracę dwóch bram szybkobieżnych w śluzie. Bramy szybkobieżne standardowo wyposażone są w prowadnice ocynkowane ogniowo. Dla pomieszczeń czystych istnieje opcja zastosowania prowadnic ze stali nierdzewnej, dzięki czemu brama zachowuje najwyższą klasę czystości.


Brama szybkobieżna w śluzie z bramą segmentową (twardą)
brama szybkobiezna dynaco w sluzie z brama segmentowa
Brama szybkobieżna w śluzie z bramą segmentową

brama szybkobiezna w sluzie z brama segmentowa

Bramy szybkobieżne w konfiguracji z bramą twardą znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie istotne jest utrzymanie płynności w przepływie towarów, optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowych oraz unikanie strat spowodowanych niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (przeciągi). Bramy segmentowe zabezpieczają obiekt w nocy (magazyny, hale, obiekty logistyczne). Brama szybkobieżna stosowana jest w ciągu dnia pracy. Aby nie hamować przepływu towarów i nie dopuszczać ewentualnych strat energii, niezbędne jest płynne działanie bram (otwieranie i zamykanie). Bramy szybkobieżne Dynaco są odporne na wszelkie uderzenia, co jest szczególnie przydatne, gdy ma miejsce przypadkowa kolizja (np. wózek widłowy wjedzie w bramę). Wyrwana z prowadnic brama szybkobieżna samoczynnie wprowadzona zostaje w prowadnice w następnym cyklu otwarcia, co zapobiega przestojom w pracy i eliminuje konieczność wezwania serwisu.


Brama szybkobieżna w śluzie z przesuwną bramą mroźniczą
brama szybkobiezna w sluzie z brama mroxnicza
Brama szybkobieżna w śluzie z bramą mroźniczą

brama szybkobiezna w sluzie z brama mroznicza

Praca w warunkach ujemnych temperatur wymaga specjalnego przygotowania zarówno personelu, jak i samych bram. Bramy szybkobieżne Dynaco zostały zaprojektowane do pracy w skrajnie niskich temperaturach (do – 30 °C). Dzięki swoim właściwościom oraz szybkiej pracy, skracają do minimum utratę sztucznie wytworzonej ujemnej temperatury oraz czas zatowarowania mroźni.

Bramy Dynaco wyposażone są ogrzewane prowadnice oraz w funkcję samoczynnego otwierania. Oznacza to, że co pewien określony czas brama automatycznie się otwiera, zapobiegając w ten sposób osadzaniu się lodu na prowadnicach bocznych oraz płacie bramy.

Konfiguracja bramy szybkobieżnej z bramą mroźniczą znajduje zastosowanie w mroźniach i chłodniach, gdzie w ciągu dnia do intensywnej pracy wykorzystywana jest brama szybkobieżna, natomiast w nocy do zamknięcia mroźni stosuje się przesuwną bramę mroźniczą. Schemat przedstawia układ bramy szybkobieżnej i mroźniczej.

Bramy szybkobieżne posiadają szereg indywidualnych cech, które sprawiają, że użytkownik może je dostosować do własnych potrzeb i wymagań. Bramy te rekomendowane są do pracy w niemal każdym sektorze przemysłu (m.in. przemysł logistyczny, spożywczy, elektroniczny, chłodniczy i mroźniczy, farmaceutyczny, służba zdrowia). Stosowanie bram szybkorolowanych to szereg korzyści – praca przebiega sprawnie, a co najważniejsze – całkowicie bezpiecznie.


Przeczytaj także:

Jak nie rozpuścić pieniędzy inwestora, czyli o kosztach eksploatacji bram szybkobieżnych w mroźni

Bramy szybkobieżne jako urządzenia dedykowane do konkretnych warunków pracy

Bramy szybkobieżne dla chłodni i mroźni